Centralne ogrzewanie może być zasilane piecem elektrycznym, kotłem na materiały stałe czy też urządzeniem gazowym. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo dobre, bo łatwo dostępne, tańsze niż prąd i bardziej ekologiczne niż spalanie węgla.

Dodatkową zaletą pieców gazowych jest to, że można wybrać wersję dwufunkcyjną, czyli taką która będzie zasilać zarówno instalację centralnego ogrzewania, jak i podgrzewać wodę użytkową. Wszystko dzięki specjalnemu podgrzewaczowi umieszczonemu w urządzeniu. Woda jest podgrzewana metodą przepływową, czyli jej podgrzanie następuje, kiedy odkręca się kurek z ciepłą wodą. Ważne jest to, żeby miejsce z którego pobierana jest woda znajdowało się blisko pieca, bo wtedy podgrzanie nastąpi od razu. Dwufunkcyjne piece gazowe mają niewielkie rozmiary, dlatego można je zainstalować bez większego problemu w kuchni lub łazience. Pewnym minusem jest to, że z ciepłej wody nie można korzystać jednocześnie w dwóch pomieszczeniach. Jeśli więc ktoś ma duży dom i więcej niż jedną łazienkę powinien raczej wybrać piec jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem wody.

Jednak nie bez znaczenia jest też fakt, że ceny pieców c.o. dwufunkcyjnych są zdecydowanie niższe niż jednofunkcyjnych. Dlatego warto zastanowić się dobrze jak duża ilość ciepłej wody będzie potrzebna na co dzień i na tej podstawie podjąć decyzję o wyborze pieca. Kotły dwufunkcyjne są też z pewnością znacznie łatwiejsze w instalacji. Oczywiście sporą wygodą jest to, że aby zamontować taki piec nie trzeba mieć osobnej kotłowni. Praca pieca gazowego nie wymaga ingerencji człowieka. Jednak najpierw trzeba odpowiednio ją zaprogramować. Kiedy się to zrobi zaczyna działać sterownik, który reguluje procesy związane z częstotliwością pobierania gazu. Nie trzeba więc martwić się o to, że nagle zrobi się zimno. Również kiedy wyjeżdżamy gdzieś, to po powrocie możemy cieszyć się od razu odpowiednią temperatura w domu. Najbardziej popularne obecnie są wiszące piece gazowe, ale istnieją też modele stojące. Z pewnością dla wielu osób bardzo ważnym argumentem przemawiającym za wyborem gazowego ogrzewania centralnego jest fakt, że prawie wcale nie zanieczyszcza ono środowiska.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15645 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/gazowe-piece-dwufunkcyjne/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(677): do_action('shutdown') in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414