Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego. Może on być wykorzystywanych w kotłach c.o., które posiadają palenisko retorowe. Tego rodzaju piece spalając ekogroszek emitują niewielką ilość spalin. Szczególnie proekologiczne są piece typu SAS na ekogroszek.

Bez wątpienia ekogroszek jest surowcem, który posiada bardzo wiele zalet i dlatego warto wybierać kotły co., które są nim opalane. Jest ekologiczny i ekonomiczny, a poza tym w bardzo niewielkim stopniu zanieczyszcza piec. Chodzi o to, że ekogroszek zostaje spalony w całości. Charakteryzuje się bardzo niewielką zawartością siarki, a także popiołu. Jest też odpowiednio kaloryczny. Ponieważ obecnie bez problemu można kupić kotły na ekogroszek, a także ten materiał opałowy coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.  Najważniejszą cechą pieców na ekogroszek jest wspomniane już palenisko retorowe, które jest specjalnie przystosowane do spalania tego typu surowca. Kotły, które posiadają takie paleniska są nowoczesne, energooszczędne i proekologiczne. Mogą pracować bez przerwy nie emitując zbyt dużej ilości dymu i zanieczyszczeń.

Piece na ekogroszek są odpowiednio zautomatyzowane. Nie wymagają zbyt dużej ingerencji z zewnątrz. Tak jak wszystkie kotły z podajnikiem posiadają też sterownik, który umożliwia zaprogramowanie ich pracy. Podajnik może być ślimakowy lub szufladkowy, ale dokładniejszy i ogólnie bardziej polecany jest podajnik ślimakowy. Podajnik czerpie ekogroszek z zasobnika paliwa i dostarcza go do paleniska. Można także kupić urządzenie z rusztem, który umożliwia spalanie drewna jeśli z jakichś przyczyn zabraknie ekogroszku. Dość  istotnym elementem kotłów na ekogroszek jest także wentylator dzięki któremu powietrze dostaje się do komory spalania. Pośród innych nowoczesnych rozwiązań można wymienić urządzenia wygaszające piec w sytuacji, kiedy zdiagnozują jakąś nieprawidłowość w jego pracy. Sama zasada działania kotła na ekogroszek jest bardzo prosta. Sterownik umożliwia zaprogramowanie pożądanej temperatury, co powoduje uruchomienia podajnika w odpowiednich odstępach czasu. Wtedy też zaczyna pracować wentylator. Kiedy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura praca urządzenia zostaje wstrzymana. Wystarczy więc programować kocioł, dosypywać ekogroszek i czyścic poszczególne elementy co jakiś czas.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15729 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/ogrzewanie-na-ekogroszek/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(677): do_action('shutdown') # in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414