Bez wątpienia ogrzewanie domu węglem wychodzi stosunkowo tanio. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na instalację c.o.  z kotłem na węgiel. Wybór tego rodzaju kotłów jest dość duży, a producentów oferujących kolejne ich rodzaje jest coraz więcej.

Pośród kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym można wymienić piece na pellet, ekogroszek, drewno i oczywiście na węgiel. Chociaż są wykonywane i znane od bardzo dawna, to obecnie wprowadza się w nich różne nowoczesne rozwiązania. Niestety nie zawsze są one prawidłowo zastosowane. Warto więc przed zakupem pieca dowiedzieć się o nim wszystkiego, co niezbędne. Kotły zasilane paliwem stałym robi się ze stali lub żeliwa. Okazuje się, że piece żeliwne są nieco trudniejsze do wykonania. Kiedy kupuje się piec żeliwny warto wybrać model z członową konstrukcją, bo w razie przepalenia jakiegoś elementu trzeba go wymienić. Izoluje się je wełną mineralną. Paliwo stosowane w kotłach żeliwnych powinno być wysokiej jakości i zawierać jak najmniej popiołu.

Jeśli chodzi o rodzaje kotłów na paliwa stałe można wymienić piece ze spalaniem górnym i dolnym. Bardziej nowoczesne są kotły ze spalaniem dolnym i aby efektywnie ogrzewać cały budynek zużywa się mniej węgla niż w piecach ze spalaniem górnym, gdzie komory zasypowa i spalania są połączone. Są także kotły miałowe, w których może być spalany miał węglowy. Istnieją też piece z podajnikiem paliwa i dzięki temu możliwe jest utrzymywanie przez cały czas pewnej ustalonej temperatury. Podajnik paliwa mają przede wszystkim kotły na ekogroszek. Niektórzy uważają, że chociaż węgiel jest tani to jedna ogrzewanie domu za jego pomocą nie jest zbyt wygodne. Trzeba cały czas dbać o to, żeby dostarczyć ten materiał do pieca. Z drugiej jednak strony rozwiązania zastosowane w najnowszych rodzajach kotłów węglowych powodują, że ich stosowanie jest znacznie łatwiejsze. Większość z nich ma obecnie zainstalowane odpowiednie regulatory, które sterują ich działaniem. Praca żeliwnych kotłów węglowych nie wymaga więc już wcale stałej kontroli. Zwykle używa się w nich węgla kamiennego, który jednak oczywiście trzeba dostarczyć do kotłowni.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15596 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/zeliwne-kotly-na-wegiel/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(677): do_action('shutdown') #7 in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414